DAAD Bursu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkçesi Alman Akademik Değişim Servisi olan DAAD, Almanya’daki yükseköğrenim kurumlarını temsil etmek üzere Heidelberg Üniversitesinde okuyan bir öğrencinin inisiyatifi doğrultusunda 1925 yılında kurulmuş, dünyanın her köşesinden öğrencilere ve araştırmacılara burs olanakları sunan, ülkeler arası akademik iş birliklerini destekleyen dernek statüsünde, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

DAAD, kuruluşundan bu yana yurt içinde ve yurt dışında yaklaşık 2 milyon akademisyene destek sağlamıştır. DAAD dernek statüsünde ve Alman üniversiteleri ile öğrenci topluluklarından oluşan bir kuruluştur. Görevleri, burs desteği sağlamanın çok ötesindedir: DAAD, Alman üniversitelerin uluslararası hale gelmelerini destekler, yurtdışında Germanistik ve Alman Dilini güçlendirir, gelişmekte olan ülkelerde güçlü üniversitelerin kurulmasını destekler ve eğitim, yurtdışı bilim ve gelişim politikaları konularında karar mercilerine danışmanlık yapar. DAAD’nin bütçesi ağırlıklı olarak çeşitli bakanlıkların – bilhassa dışişleri bakanlığı – bütçelerinden sağlanmaktadır, bunun yanı sıra AB ile şirketler, organizasyonlar ve yabancı hükümetler tarafından finanse edilmektedir.

Türkiye’de Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile işbirliği yaparak oluşturulan TEV-DAAD bursunda öğrencilere akademik niteliklerini geliştirme fırsatı verilmektedir. Bu burslar geri ödemesizdir ve Almanya’da eğitim görmek isteyen öğrenciler için tasarlanmıştır.

DAAD’ın Türk Öğrencilerine sağladığı burslar:

1 – DAAD Yaz Okulu Bursu
2 – DAAD-TEV Ortak Yüksek Lisans Bursu
3 – DAAD Doktora ve Araştırma Bursu
4 – DAAD Sanatçı Bursları
5 – DAAD Öğrenci Gezileri
6 – DAAD Staj Bursu

Detaylı bilgi için burs seçeneklerine tıklayın.

Please follow and like us:
Pin Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir