IELTS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IELTS Sınavına girecek olanlar için bazı bilgileri listeledik.

IELTS Sınavı Nedir?

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizce’nin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır.

Sınav formatı nasıldır ve sınav ne kadar sürmektedir?

IELTS, dört aşamadan oluşmaktadır: Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek oturumda gerçekleşir. Konuşma sınavı ise, başvuru sırasında seçilen tarihte gerçekleştirilir.

Akademik ve Genel IELTS Sınavları arasındaki fark nedir?

IELTS testinin iki modülü bulunur: Akademik ve Genel Eğitim. Akademik testi İngilizce yeterliliği gerektiren programlarda almak isteyen kişiler için uygulanır. Genel Eğitim modülü ise İngilizce konuşulan bir ülkede iş deneyimi, eğitim programları veya göçmenlik amacıyla kullanmak isteyen adaylar içindir. 

Her kurum kendi kabul kurallarını kendi belirlemektedir. Bazı durumlarda, IELTS’in iki türü de kabul edilebilir. Hangi sınavın istendiğini öğrenmek için başvuracağınız kurum ile bağlantı kurun. 

IELTS testini kimler kabul ediyor?

Dünya çapında IELTS, aralarında devlet, akademik ve istihdam kurumlarının da yer aldığı 11 binden fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Dahası, IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerde de kabul edilen bir İngilizce dil sınavıdır.

IELTS testi bir günde mi tamamlanıyor?

IELTS testinde, Dinleme, Okuma ve Yazma bölümleri art arda ara vermeden uygulanır. Konuşma sınavının tarihini ise başvurunuzu yaparken seçebilirsiniz. Konuşma testleri, sınavın diğer bölümleri ile aynı gün olabileceği gibi önceki veya sonraki üç gün içerisinde de organize edilebilmektedir.

Sınava neler getirebilirim?

Sınav yerine sadece kurşun kalem, mekanik uçlu kalem, kalemtıraş ve silgi getirebilirsiniz. Ayrıca IELTS’e başvuru sırasında kullanılan pasaport/TC kimlik kartının getirilmesi zorunludur. Diğer tüm eşyalarınız sınav odası dışında bırakılmalıdır.

Sınav hangi aşamadan başlıyor?

Öncelikle Dinleme, ardından Okuma ve Yazma bölümleri ara verilmeden gerçekleştirilir. Konuşma sınavı ise sınavın diğer bölümleri ile aynı gün olabileceği gibi önceki veya sonraki üç gün içerisinde de organize edilebilmektedir.

Sınavlar nasıl puanlandırılır?

IELTS testini ölçmek ve tutarlı bir şekilde sınav puanı belirlemek için 9 bant puanlama sistemi kullanılır. Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma testleri ayrı puanlandırılıp 1-9 bant sistemi üzerinden ortalama tam puan hesaplanır.

Sınava nasıl hazırlanılır?

IELTS Sınavına hazırlanırken en faydalı yöntem deneyimli bir eğitmenden dersler almak olacaktır. Kendinizi hazır hissetmek için yalnızca İngilizce dil bilginizin iyi seviyede olması yeterli olmayacaktır. Sınav teknikleri ve zamanlama hakkında teorik ve pratik bilgi birikimine ihtiyacınız olacaktır. IELTS Hazırlık Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Please follow and like us:
Pin Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir