Motivasyon Bulmanın 5 Etkili Yolu

Üretken ve başarılı olmanın en zor yanlarından biri motivasyonunuzu korumaktır. Eğer kolayca motive olabilen ve motivasyonunuzu koruyabilen biriyseniz bu sahip olduğunuz en güzel yetenek olabilir. Eğer motive olmak konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu da karşınıza çıkan en büyük engellerden biri olacaktır.

Çağdaş motivasyon teorilerinin çoğu insanların aynı olmadığını kabul etmektedirler. Yani insanların ihtiyaçları farklıdır. Ayrıca insanlar tutum, kişilik ve diğer önemli kişisel değişkenler açısından da farklıdırlar. Böylece herkesin motive olma şekli ve motivasyon kaynağı da farklıdır. 

Aşağıda belirtilen yöntemlerden herhangi birinin size motivasyon bulmak ve korumak için yardımcı olacağını umuyoruz.

Başlamak ve Devam Etmek için Sebebiniz Var mı?

En zor zamanlarda bile motivasyonunuzu korumak için öncelikle motivasyon kaynağınızı bulmanız gerekir. Başarılı olmak için bir sebebe ihtiyacınız var. Bu yüzden ilk önce bazı sorulara cevap vermeniz gerekir. En baştan bu yola çıkmanızı sağlayan büyük hayaliniz ne? Peki devam etmenizi sağlayacak sebep ne? İstediğiniz sonuçlara ulaşamamanıza rağmen çalışmanızı sağlayan sebep ne? 

Neyi Kaybedebileceğinizi Bilin

Bazen sadece ne istediğinizi bilmek sizi motive etmeye yetmez. Neyi kaybedeceğinizi bilerek, kaybetmemek için harekete geçen çok sayıda insan vardır. Eğer istediğiniz sonuçları göremediğiniz için motive olamıyorsanız, o zaman pes ettiğinizde neleri kaybedebileceğinizi düşünün. Yolunuzda yürümeye devam etmezseniz nelerden vaz geçmeniz gerekecek? Bu sorunun cevabı sizi ileriye götürecek gücü sağlayabilir.

Düzenli Olun

Çok meşgul olduğunuzda ve beyniniz aynı anda pek çok işi bir arada yapmaya çalışırken sadece odaklanma sorunu yaşamazsınız, aynı zamanda enerjinizi de kaybedersiniz. Kafanız karışıkken yapıyor olduğunuz işe odaklanmak ve motivasyonunuzu korumak imkansız gibi gelebilir. Böyle durumlarda aklınızdaki tüm düşünceleri yazıya geçirin ve düzenleyin. Her gün atacağınız adımları gözden geçirin, aylık veya haftalık çalışma planları hazırlayın. Hedeflerinizi de bu planlar sayesinde düzenleyin. Sizin için en önemli olanları sıralayın. 

Her Zaman B Planınız Olsun

İnsan çoğu zaman istediği sonuçlara ulaşamaz. Bunun sebebi kişilerin gerekli yetenek ve becerilere sahip olmaması değil, doğru tutumu benimsememeleridir. İşler yolunda gitmediğinde kendinizi suçlamak ve enerjinizi kaybetmek yerine yeni bir planı uygulamaya koyarak yeni bir tutum geliştirebilirsiniz.

Plan değiştirmeye hazır olun. Bu kesinlikle pes ettiğiniz anlamına gelmez, yalnızca aynı soruna farklı bir bakış açısıyla yaklaşmanızı sağlar. Bazen bu farklı bakış açısı başarmak, enerjinizi toplamak ve motivasyonunuzu sağlamak için ihtiyacınız olan tek şeydir ve bu sayede ulaşmak istediğiniz hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Kendinizi Ödüllendirin

İnsanlar arkadaşlarını veya tanıdıklarını tebrik etmeye çok alışkınken, kendi başarılarını kutlamakta çoğu zaman zorlanır. Eğer hedeflerinize ulaşmak için attığınız adımların değerini görmezden gelirseniz bir süre sonra hala bir sonuca ulaşamadığınızı düşünerek kendinizi suçlamaya başlarsınız. Böylece devam etmek için motivasyon bulmakta zorlanırsınız. Ulaşmak istediğiniz hedefe doğru attığınız her adım için kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

Please follow and like us:
Pin Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir